487 850 193 obec@brniste.cz

beatlesV prostorách mimoňského Domu kultury Ralsko byla minulý víkend zahájena výstava Beatlemánie!, kterou vytvořilo Národní muzeum a byla prezentována v Českém muzeu hudby v Praze a Moravském zemském muzeu v Brně. Severočechům se tak na půl roku přiblíží jedinečná interaktivní výstava mapující historii skupiny Beatles, osudy členů skupiny po jejím rozpadu a fenoménu revivalových skupin. Nedílnou součástí této expozice je ukázka jak slavní „brouci“ ovlivnili nejen hudební scénu, ale většinu obyvatel tehdejších obyvatel Československa.

A jak jde dohromady Beatlemánie! s Mimoní? To vysvětlí originální druhá část výstavy. V Mimoni vznikl v 60. letech 20. století pod názvem Excess club snad první klub mladých na Českolipsku a na jeho pozvání zajížděly do města skupiny Olympic, Matadors, Donald, Hurican a další, které právě Beatles ovlivnili. Zde jsou kořeny toho, proč mimoňský odbor kultury začal jednat s vedením Národního muzea hned, jak se výstava objevila v Praze. Jednání vyústila v projekt, který tuto dobu připomíná v mnoha rovinách, nejenom té mezinárodní.

Nebylo lehké najít prostory, které by stačily pro tak velké množství originálních exponátů a zároveň se našlo i místo pro interaktivní doplňky. Pracovníci Národního muzea přeměřili a vyprojektovali každý centimetr Domu kultury Ralsko, aby byl upraven na míru jednotlivým sekvencím období od založení Beatles až po jeho rozpad. Návštěvníci se tak dostanou i do prostor, které jim dosud zůstaly skryty. Vystaveny jsou dobové zpěvníky, články, LP desky, fotografie, autentické hudební nástroje, oděvy či předměty z běžného života. Vzniklo zde malé hudební studio s mixážním pultem, box pro poslech hudebních ukázek a využito bude i promítací plátno pro projekci Perného dne. V blízkosti výstavy byla také vybudována replika Lennonovy zdi na Kampě.

To vše má jediný cíl – přilákat všechny věkové kategorie z celého regionu. Od škol, pro které je připraveno zlevněné vstupné, až po běžné návštěvníky, kterých je ve zdejším kraji v letní sezóně nemálo. Jaká byla „zlatá léta“ i skutečný příběh Beatles nyní uvidíte v Mimoni od 28. dubna až do 21. října. Návštěvníci ji budou moci shlédnout vždy od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

www.mestomimon.cz  – www.beatlemanie.cz

Ing. Helena Jakešová
Vedoucí odboru kultury
Městský úřad Mimoň
Mírová 120, 471 24 Mimoň